Kněží jen v sutaně

28. 5. 2017 18:12
Rubrika: Nezařazené

Sutanu a pouze sutanu nařídil svým kněžím nosit Aristide Gonsallo, biskup diecéze Porto Novo v západoafrickém státě Benin. Speciální dekret vydaný biskupem v souladu s ustanoveními kánonů 284 a 669 Kodexu kanonického práva zavazuje všechny kněze a řeholníky diecéze Porto Novo povinně na veřejnosti nosit svůj klerický oděv. Neuposlechnutí příkazu podléhá sankcím ze strany biskupa.

Padesátiletý Aristide Gonsallo je biskupem diecéze Porto Novo od roku 2015. Narodil se v roce 1966 v beninském Parakou a ve dvanácti letech vstoupil do malého kněžského semináře Saint Joseph du Lac Adjatokpa. Na kněze byl vysvěcen v roce 1992, postgraduální studia absolvoval ve Francii a vrátil se do Beninu, kde mnoho let vyučoval v malém semináři francouzštinu a latinu. V letech 2013-2015 působil jako farář farnosti Saint Martin de Papané v Parakou.

Diecéze Porto Novo je impozantním příkladem růstu církve v této západoafrické zemi. V roce 1970 žilo na území diecéze 109 640 katolíků (20.5% populace), které mělo na starost 28 kněží v patnácti farnostech. Dnes je počet katolíků 773 000 (55.7% populace), počet kněží vzrostl na 121 a počet farností na 61. Počet řeholních sester se zdvojnásobil z 52 na 110. Diecéze má zaplněný malý i velký seminář a několik noviciátů.

Fotka uživatele Robert kardinál Sarah CZ/SK.

 

 

Sdílet

Komentáře

zasebepp V Beninu je katolíků okolo třiceti procent. Převažují pořád animisté, pak jsou i nějací protestanté a poměrně dost muslimů. Pěkný dokument o katolících v Beninu. https://www.youtube.com/watch?v=lwiHhS4QlNg

dromedar @zasebepp ok, tak v diecézi Porto Novo. Špatně jsem pochopil, k jakému územnímu celku se citované statistiky vztahují. Na otázce to ale nic nemění.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková